Az egyik leggyakrabban használt fogalom a hűtlenség témakörében maga a szex. De ha jól belegondolunk, lehet, hogy sejtelmünk sincs, mit értenek a többiek szexualitáson, szexuális kapcsolaton, vagy szeretkezésen. Talán még saját magunkról se tudjuk pontosan, mit értünk alatta, hiszen a legtöbb ember nem foglalkozik az általa használt fogalmak egzakt definíciójával.
Találtam egy cikket, amely érdekes számadatokkal szolgál azzal kapcsolatban, hogy Indiában Indianában ki mit tart szexnek és ki mit nem. Azt gondolná az ember, hogy a pénisz-vagina kontaktust az emberek 100%-a a szex fogalmi körébe sorolná, de ez bizony nincs így: "csak" 95% szerint van ilyenkor szexről szó, és ha nincs ejakuláció (ó, férfiközpontúság...) akkor már csak 89% sütné rá a vörös szex-bélyeget. Őszintén szólva, ha így belegondolok, van olyan közösülési forma, amit én se tartok igazán szexnek. Ha például az egyik résztvevő kínzásként, erőszakként, szenvedésként vagy szégyenként éli meg az aktust, az a számára szex?
Clinton óta nem lep meg senkit, ha azt hallja, hogy az orális izgatás (és beteljesülés) az igazából nem is szex, bár valami azt súgja, hogy ezt a jó elnök úr soha nem gondolta komolyan... Pedig Indianában a megkérdezettek 30%-a ugyancsak nem tartja szexuális érintkezésnek. Az análist pedig 20%-uk nem sorolta a fogalomkörbe. (Kíváncsi lennék, hogy akkor ezek a cselekedetek mégis minek számítanak a szemükben...) A cikk elsősorban a betegségmegelőzés szempontjait veti fel: lásd, ha sokan bizonyos dolgokat nem tartanak szexnek, akkor talán azt fogják gondolni, hogy a nemi úton terjedő betegségek sem kaphatók el ily módon, pedig dehogyisnem. (Az egyik leggyakoribb probléma szerintem például az, hogy akik az óvszert népszerűsítik, említést sem tesznek arról, hogy orális szex közben is meg lehet fertőződni...)
De bennünket nem az egészségügyi vonatkozások érdekelnek elsősorban. A hűtlenség egyik legfontosabb mozgatórugója a szexuális kielégületlenség, és ebbe most azokat is beleértem, akik csupán változatosságot vagy nagyobb mennyiséget keresnek: hiszen ez azt jelenti, hogy a hivatalos partnerük egymagában nem elégíti ki őket. Ha tehát annyira fontos a szex számunkra, hogy sokmindent kockára teszünk érte (vajon tényleg a szex miatt tesszük kockára?), akkor minimum elvárható lenne, hogy képesek legyünk meghatározni, mi tartozik a szexualitás körébe és mi nem.
Például: vajon elengedhetetlen, hogy minimum kétszereplős legyen? Vagy elengedhetetlen, hogy orgazmussal járjon? Szexuális történés-e, ha csak megkívánunk valakit az utcán? Szex, ha maszturbálunk? Csak akkor, ha ki is elégülünk? És, ha érintés nélkül, spontán elégülünk ki? Az szex, vagy sem? Mi a helyzet a vallásos eksztázissal, amely pont olyan testi tünetekkel jár, mint az erotikus izgalom? Milyen viszonyban áll egymással a szex és az erotika? Vajon az erotika nélküli szexet minek tartsuk? És a szex nélküli erotikát?
Biztos van, aki szerint a szex csak a gyermeknemzés céljából történű koitusz, másnak a számára meg szinte minden pillanat erotikával telített. Van, aki csak a heteró szexet tartja igazinak. Szex a pornó a résztvevők számára? Vagy kemény fizikai munka? Szex a prostituáltnak, ha egy ügyféllel van? Vagy csak meló? Szex az, ha egy hagyományos és erősen vallásos társadalomban a férj kötelességszerűen megdöngeti a feleségét, egy lepedőn kivágott lyukon keresztül, de egyébként hozzá sem ér? (Most szexuális indíttatású bűncselekményekre nem is akarnék kitérni, pedig azokról is beszélhetnénk ebben a kontextusban.)
Mi a szex? Testnedvek cseréje? (Akkor óvszerrel már nem az?) Intimitás? Eksztázis? Szerelem? Vágyaink ilyen vagy olyan formában történő kielégítése? Mindegy, hogy a résztvevők akarják-e igazán? Mindegy, hogy élvezik-e? Létezik minimális konszenzus?
Anélkül, hogy végleges válaszokat várnék, érdekelne a véleményetek.