Mielőtt ezt a könyvet egy jóbarát a kezembe nyomta, magamtól megpróbáltam összeszedni, mi a titka az ügyes flörtölésnek, milyen módszerekkel lehet valakit levenni a lábáról vagy épp azt közölni vele burkoltan, hogy semmi esélye (ez utóbbi sokkal könnyebb). Aztán rájöttem, hogy túlságosan nehézkes, amit írtam, és csak nem akart összeállni, úgyhogy töröltem.
De szerencsére itt van David Cohen Szexbeszéd című műve, és benne rengeteg olyan tudnivaló, amely a hasznunkra lehet. Flörtöléstechnikát javítandó, hűtlenkedésre hajlamos vagy épp nem hajlamos emberek kiszűrését könnyítendő, meg csak úgy. Hogy ne kelljen mindent szóban elmondani, ami a testbeszédből elég nyilvánvaló. Csak nem akarunk rá odafigyelni, vagy nem hisszük el, hogy az, amit látunk, sokkal autentikusabb, mint az, amit hallunk.
A Szexbeszéd rendkívül ígéretes címe ellenére nem a szeretkezés művészetéről szól, azt csak nagyon röviden érinti (igaz, az eredeti cím nem olyan fantáziadús, mint a magyar: Body Language in Relationships), de így sem okoz csalódást. Legfeljebb túl rövidnek fogjátok találni - ahogy én. Igazából a TESTBESZÉD tudományának egy szeletéről van szó benne, amelyet elsősorban Allan és Barbara Pease munkássága alapján tanulmányozhatunk amatőr szinten, bár épp most jelent meg egy volt FBI ügynök hasonló tárgyú könyve is magyarul.
David Cohen abból indul ki, hogy legtöbbünk analfabéta úgy a testbeszéd mint annak szexuális, erotikus vonatkozása szempontjából, hiszen ezt nem tanítják nekünk általában (sajnos) se odahaza, se az iskolában, pedig az IRL emberi kommunikáció nagy része nem verbális, hanem gesztusnyelv, mimika, hanghordozás. Sokkal több információt hordoznak a verbalitáson túli eszközeink, mint az, hogy mit mondunk, még ha ennek legtöbbször nem is vagyunk tudatában.
Férfiak és nők kommunikációjában akkor is sokszor ott vannak a szexbeszéd, ha nem válik tudatossá. Van, akinek a jelenlétében egy férfi férfinak, egy nő nőnek kezdi érezni magát, attól függetlenül, hogy bármilyen szándékai lennének az illetővel, attól függetlenül, hogy akár önmagának is bevallaná. Ha zavarba jön, akkor máris indul a szexbeszéd, lehet, hogy éppen a védekező, visszahúzódó módozata, mert az illető megijed attól, hogy érdekli valaki. Vagy, hogy hatással van rá valaki. (Ha meg tudod állni egy üzleti tárgyaláson, hogy ennek a női arcnak csak a piros háromszögön belüli részére nézz, akkor nem fogja érezni, hogy tetszik neked, bár úgyis túl szép ahhoz, hogy kibírd...)
Amennyiben tudni szeretnénk, hogy egy nekünk tetsző ember hogyan viszonyul hozzánk, ne azt figyeljük elsősorban, mit mond, hanem, hogy merre áll a lábfeje (ha felénk, az jó, de ha tőlünk elfordítva, az nagyon nem jó), mit kezd a kezével, hogyan mosolyog (zárt szájjal, keskenyen, vagy nyíltan), milyen pillantásokat vet ránk: létezik például az a fajta intim pillantás, amelyet a nők a jelek szerint nagy könnyedséggel ismernek fel, a férfiak azonban sokszor nem veszik észre, a nők legnagyobb bosszúságára, hiszen nekik a verbális csábítás társadalmi konszenzus (?) alapján sokkal kevésbé megengedett, testbeszéddel kell operálniuk.
A könyvben jópár fotó és rajz szerepel, ezek tanulmányozása kifejezetten tanulságos, még tesztelhetjük is magunkat, mennyire vagyunk ügyesek a testbeszéd értelmezésében. Magára a szexre kevéssé tér ki a szerző, és persze az összes flörtölési példája független szereplőkre vonatkozik, pedig az elkötelezett, családos egyedek közötti rejtett kommunikáció mégiscsak nagyobb kihívást jelent. Ha lenne szexbeszéd tanfolyam, biztos sokan jelentkeznének...
Keresgélés közben még egy témába vágó könyvet találtam, hátha valaki már olvasta, és tud róla véleményt mondani.