Családi összejövetel, baráti társaság, sportklub, munkahelyi ebéd, urambocsá egyházi kórus. Hirtelen elkezdenek ecsetelni egy borzasztóan felháborító megcsalásos sztorit. A negatív hős sokszor a férj, de azért akad ellenpélda is. Mindenesetre a mesélő hallgatólagosan elvárja, hogy a többiek állást foglaljanak, mégpedig az áldozat mellett. Az áldozat ugyebár a megcsalt fél. Szörnyülködés, fejcsóválás, általánosítás: minden pasi ilyen, micsoda szemét alak, és jön a következő történet...
Mit csinál ilyenkor a gyakorló hűtlen? Ő is csóválja a fejét, hümmög, felháborodik és sztorizik, vagy megpróbálja más irányba terelni a beszélgetést? Esetleg eszébe jut, hogy sürgős telefonálnivalója van, azonnal ki kell mennie a mosdóba, vagy a nikotinéhség szállja meg? Nőknél a gyerek remek kifogás, hogy ne kényszerüljenek állásfoglalásra. A testbeszéd árulkodó, lesütött szem, felesleges mozdulatok, eloldalgásra utaló jelek. Van, aki csakazértis meg akarja mutatni, hogy ő a többségi oldalon áll (bár lehet, hogy nem többségi az az oldal), és túlzott vehemenciával szidja a hűtlenkedőt. Ha a történetben cserbenhagyás, elhagyás is van, nem feltétlen kell megjátszani a felháborodást, de a szimpla "megcsalta az a szemét" típusú elbeszélés sokaknál nem az elvárt hatást éri el.
A valódi véleményüket azonban kevesen vállalják. És minél konzervatívabb a közeg, ahol erről szó esik, vagy minél kockázatosabb lenne színt vallani, annál kevésbé. Még ha nem is vagy hűtlen, abban a pillanatban, hogy nem ítéled el a hűtlenséget, gyanússá válsz. Nem lehet úgy érvelni a poligámia mellett, hogy ne gondolná rólunk szinte mindenki, ezt gyakoroljuk is. Vagy, ha még nem, akkor nemsokára így lesz. Tisztelet a kivételnek, aki szembe tud menni egy társaságban az ott uralkodó véleménnyel! Mert ez nagyon nehéz. Még nem ennyire témákban is, vagy olyan esetekben, amelyekben legalább a magánéletünket nem fenyegeti veszély, ha kiállunk amellett, amiben hiszünk.
Na persze, attól, hogy valaki hűtlen, még nem biztos, hogy helyesnek is tartja, amit tesz. Ilyenkor aztán végképp nem lesz kedve állást foglalni.
Ti hogyan reagáltok ilyen esetekben? Volt már rá példa, hogy szembekerültetek egy egész társasággal, mert másképp gondoltátok? Vagy inkább csendben maradtok és hagyjátok, hogy lecsengjen az egész? Esetleg olyan közegben éltek, ahol nem is ítélik el a hűtlenkedést, és nyíltan lehet beszélni a témáról? (Kizárólagos férfitársaságban a dolog persze másképp néz ki, de ott ritkán tárgyalnak meg ilyesmit komolyan. Sőt, inkább sejtetik, hogy ők is félrelépnek, még ha nem is igaz. Vagy teljesen el vagyok tájolva?)
Ha még nem szavaztál a hűtlenség blogra a gondenblog versenyén, és szívesen megtennéd, ne habozz, itt megteheted! Életmód kategória, rögtön első a listán! Köszi!
Az utolsó 100 komment: