A szakításról, és annak nehézségeiről írtunk már, sőt, arról is, hogy mennyien nem mondják ki konkrétan, ha szerintük vége. Lehet, hogy csak eltűnnek, vagy lassan leépítik a dolgot, egyre ritkábban jelentkeznek, aztán már nem is. De ez elsősorban viszonylag rövid kapcsolatokra igaz, amelyek még meg se szilárdulhattak, képlékeny állapotukban folytak szét. Mi van akkor, ha egy hosszú, évekre visszatekintő szeretői kapcsolat kezd kihűlni?
Lehet, hogy a körülményekben rejlik a változás oka, például az egyik fél magánélete váratlan fordulatot vesz, az agyát olyan, nagyon fontos gondolatok foglalják le, amelyeket a szeretőjével megoszt ugyan, de inkább baráti minőségben. Ha van még szex közöttük, az is egyre esetlegesebb és ritkább, és egyáltalán nem lehet rá számítani. Valahogy nincs hely már a szerető számára, egyik hétről a másikra halasztódnak a randik, de érzi az ember, hogy a másiknak már nem hiányoznak a gyakori találkozások. Ettől még a kapcsolat nem szakad meg köztük, mert fontossá váltak egymás számára. Csak már nem ugyanarról van szó. Ez egy másik minőség. Mégse akaródzik kimondani. Hátha lesz még visszatérés, hiszen ez sem lehetetlen. Hátha ismét pozitív irányba fordulnak a dolgok, a külső körülmények kedvezőekké válnak. Minek ilyenkor szakítani? Van bármi értelme ennek a szónak egy ilyen esetben? Vagy csak várjunk, míg ki nem derül, hogy merre sodornak az események?
Van, aki szerint nem létezik szexmentes barátság férfi és nő között, ha pedig már szex is van vagy volt vagy lesz benne, akkor nem "csak" barátság. De miért ne lehetnének barátok azok, akik valaha szeretők voltak? A lágy átmenet, az éles szakítás elmaradása talán éppen ezt teszi lehetővé. Talán ... Ha az elengedés nagy fájdalom és lázadás nélkül történik. Ha ...